Mini Biography
| Name | Dustin Nippert |
|---|---|
| Date of Birth | May 06, 1981 |
| Profession | Baseball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Dustin Nippert is a Baseball Player. He was born in Wheeling on May 06, 1981. You might be interested to know more about Dustin Nippert. So, in this article, we discussed all information about Dustin Nippert's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Dustin Nippert Biography
Do you wanna know Dustin Nippert's full Biodata? Dustin Nippert is a Baseball Player. He was born in Wheeling on May 06, 1981. He is 42 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Dustin Nippert |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 6-May-1981 |
| Age in 2024 | 42 |
| Birth Place | Wheeling |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 2.03 m |
| Weight | 102 KG |
| Profession | Baseball Player |
Dustin Nippert Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Dustin Nippert? What is the income source of Dustin Nippert? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Dustin Nippert?As of 2024, the current net worth of Dustin Nippert is $1.5 Million.
Dustin Nippert Age, and Birthday Info 2024
Dustin Nippert's Birthday Countdown
Dustin Nippert's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Dustin Nippert? In this section, we will talk about Dustin Nippert's age, and birthday-related info. Dustin Nippert's actual age is 42, and birthday is on 6-May-1981. When is Dustin Nippert's next birthday? The next birthday of Dustin Nippert is on 06 May, 2024.
| Birthday | 6-May-1981 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 06 May, 2024 |
| Age in 2024 | 42 years |
| Place of Birth | Wheeling |
| Country of Birth | United States |
Dustin Nippert's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Dustin Nippert? The physical condition of Dustin Nippert is good. How tall is Dustin Nippert? Want to know Dustin Nippert's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 2.03 m., and weight is 102.
- Dustin Nippert's Height: 2.03 m.
- Dustin Nippert's Weight: 102 Kilograms
In the below table, you will find the height of Dustin Nippert in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'8" |
|---|---|
| In Meters: 2.03 m. | |
| Weight | In Pound: 224.91 lbs |
| In KG: 102 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Dustin Nippert Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Dustin Nippert is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Dustin Nippert? In this section, we will talk about Dustin Nippert's personal life, life story. As you are curious to know about Dustin Nippert. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Carrie Nippert |
| Marriage Date | |
| Children | Aubrey Faith Nippert, Caden Layne Nippert |
Dustin Nippert Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Dustin Nippert? In this table, we added the education information of Dustin Nippert. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Dustin Nippert. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Dustin Nippert
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Dustin Nippert.
- What is the Net Worth of Dustin Nippert?
The Net Worth of Dustin Nippert is $1.5 Million.
- What is the Height of Dustin Nippert?
The height of Dustin Nippert is 2.03.
- Where is the birthplace of Dustin Nippert?
The birthplace of Dustin Nippert is Wheeling.
- What is the Date of Birth of Dustin Nippert?
The birthday of Dustin Nippert is on 6-May-1981.
- Is Dustin Nippert Married?
The marital status of Dustin Nippert is: Married
Conclusion
So that's all we have about Dustin Nippert's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Dustin Nippert. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Dustin Nippert's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Dustin Nippert. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.