Mini Biography
| Name | Embu |
|---|---|
| Date of Birth | May 18, 1973 |
| Profession | Municipality In Brazil |
| Net Worth | $1.5 Million |
Embu is a popular Municipality In Brazil. He was born in Brazil, Brazil on May 18, 1973. You might be interested to know more about Embu. So, in this article, we discussed all information about Embu's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Embu.
Table of Contents (Quick Links)
Embu Biography
Do you wanna know Embu's full Biodata? Embu is a Municipality In Brazil. He was born in Brazil on May 18, 1973. He is 50 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Embu |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 18-May-1973 |
| Age in 2024 | 50 |
| Birth Place | Brazil |
| Country | Brazil |
| Nationality | Brazilian |
| Height | 1.8 m |
| Weight | 73 KG |
| Profession | Municipality In Brazil |
Embu Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Embu? What is the income source of Embu? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Embu?As of 2024, the current net worth of Embu is $1.5 Million.
Embu Age, and Birthday Info 2024
Embu's Birthday Countdown
Embu's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Embu? In this section, we will talk about Embu's age, and birthday-related info. Embu's actual age is 50, and birthday is on 18-May-1973. When is Embu's next birthday? The next birthday of Embu is on 18 May, 2024.
| Birthday | 18-May-1973 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 18 May, 2024 |
| Age in 2024 | 50 years |
| Place of Birth | Brazil |
| Country of Birth | Brazil |
Embu's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Embu? The physical condition of Embu is good. How tall is Embu? Want to know Embu's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is 73.
- Embu's Height: 1.8 m.
- Embu's Weight: 73 Kilograms
In the below table, you will find the height of Embu in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: 160.97 lbs |
| In KG: 73 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Embu Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Embu is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Embu? In this section, we will talk about Embu's personal life, life story. As you are curious to know about Embu. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Embu Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Embu? In this table, we added the education information of Embu. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Embu. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Embu
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Embu.
- What is the Net Worth of Embu?
The Net Worth of Embu is $1.5 Million.
- What is the Height of Embu?
The height of Embu is 1.8.
- Where is the birthplace of Embu?
The birthplace of Embu is Brazil.
- What is the Date of Birth of Embu?
The birthday of Embu is on 18-May-1973.
- Is Embu Married?
The marital status of Embu is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Embu's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Embu. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Embu's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Embu. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.