Mini Biography
| Name | Marco DAlessandro |
|---|---|
| Date of Birth | February 17, 1991 |
| Profession | Italian footballer |
| Net Worth | $1.5 Million |
Marco DAlessandro is an Italian footballer who was born on February 17, 1991 in Italy. Want to more about him? In this article, we covered Marco DAlessandro's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Marco DAlessandro.
Table of Contents (Quick Links)
Marco DAlessandro Biography
Do you wanna know Marco DAlessandro's full Biodata? Marco DAlessandro is an Italian footballer. He was born in Rome on February 17, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Marco DAlessandro |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Feb-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Rome |
| Country | Italy |
| Nationality | Italian |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 71 KG |
| Profession | Italian footballer |
Marco DAlessandro Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Marco DAlessandro? What is the income source of Marco DAlessandro? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Marco DAlessandro?As of 2024, the current net worth of Marco DAlessandro is $1.5 Million.
Marco DAlessandro Age, and Birthday Info 2024
Marco DAlessandro's Birthday Countdown
Marco DAlessandro's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Marco DAlessandro? In this section, we will talk about Marco DAlessandro's age, and birthday-related info. Marco DAlessandro's actual age is 32, and birthday is on 17-Feb-1991. When is Marco DAlessandro's next birthday? The next birthday of Marco DAlessandro is on 17 February, 2024.
| Birthday | 17-Feb-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 17 February, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Rome |
| Country of Birth | Italy |
Marco DAlessandro's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Marco DAlessandro? The physical condition of Marco DAlessandro is good. How tall is Marco DAlessandro? Want to know Marco DAlessandro's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 71.
- Marco DAlessandro's Height: 1.73 m.
- Marco DAlessandro's Weight: 71 Kilograms
In the below table, you will find the height of Marco DAlessandro in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 156.56 lbs |
| In KG: 71 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Marco DAlessandro Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Marco DAlessandro is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Marco DAlessandro? In this section, we will talk about Marco DAlessandro's personal life, life story. As you are curious to know about Marco DAlessandro. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Marco DAlessandro Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Marco DAlessandro? In this table, we added the education information of Marco DAlessandro. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Marco DAlessandro. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Marco DAlessandro
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Marco DAlessandro.
- What is the Net Worth of Marco DAlessandro?
The Net Worth of Marco DAlessandro is $1.5 Million.
- What is the Height of Marco DAlessandro?
The height of Marco DAlessandro is 1.73.
- Where is the birthplace of Marco DAlessandro?
The birthplace of Marco DAlessandro is Rome.
- What is the Date of Birth of Marco DAlessandro?
The birthday of Marco DAlessandro is on 17-Feb-1991.
- Is Marco DAlessandro Married?
The marital status of Marco DAlessandro is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Marco DAlessandro's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Marco DAlessandro. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Marco DAlessandro's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Marco DAlessandro. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.