Mini Biography
| Name | Pawan Saroha |
|---|---|
| Date of Birth | October 16, 1993 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $1.5 Million |
Pawan Saroha is a Wrestler. He was born in Delhi on October 16, 1993. Want to more about him? In this article, we covered Pawan Saroha's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Pawan Saroha.
Table of Contents (Quick Links)
Pawan Saroha Biography
Do you wanna know Pawan Saroha's full Biodata? Pawan Saroha is a Wrestler. He was born in Delhi on October 16, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Pawan Saroha |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Oct-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Delhi |
| Country | India |
| Nationality | Indian |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 85 KG |
| Profession | Wrestler |
Pawan Saroha Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Pawan Saroha? What is the income source of Pawan Saroha? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Pawan Saroha?As of 2024, the current net worth of Pawan Saroha is $1.5 Million.
Pawan Saroha Age, and Birthday Info 2024
Pawan Saroha's Birthday Countdown
Pawan Saroha's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Pawan Saroha? In this section, we will talk about Pawan Saroha's age, and birthday-related info. Pawan Saroha's actual age is 30, and birthday is on 16-Oct-1993. When is Pawan Saroha's next birthday? The next birthday of Pawan Saroha is on 16 October, 2024.
| Birthday | 16-Oct-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 16 October, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Delhi |
| Country of Birth | India |
Pawan Saroha's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Pawan Saroha? The physical condition of Pawan Saroha is good. How tall is Pawan Saroha? Want to know Pawan Saroha's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 85.
- Pawan Saroha's Height: 1.73 m.
- Pawan Saroha's Weight: 85 Kilograms
In the below table, you will find the height of Pawan Saroha in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 187.43 lbs |
| In KG: 85 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Pawan Saroha Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Pawan Saroha is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Pawan Saroha? In this section, we will talk about Pawan Saroha's personal life, life story. As you are curious to know about Pawan Saroha. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Geeta Phogat |
| Marriage Date | |
| Children |
Pawan Saroha Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Pawan Saroha? In this table, we added the education information of Pawan Saroha. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Pawan Saroha. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Pawan Saroha
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Pawan Saroha.
- What is the Net Worth of Pawan Saroha?
The Net Worth of Pawan Saroha is $1.5 Million.
- What is the Height of Pawan Saroha?
The height of Pawan Saroha is 1.73.
- Where is the birthplace of Pawan Saroha?
The birthplace of Pawan Saroha is Delhi.
- What is the Date of Birth of Pawan Saroha?
The birthday of Pawan Saroha is on 16-Oct-1993.
- Is Pawan Saroha Married?
The marital status of Pawan Saroha is: Married
Conclusion
So that's all we have about Pawan Saroha's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Pawan Saroha. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Pawan Saroha's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Pawan Saroha. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.