Mini Biography
| Name | Rodrygo |
|---|---|
| Date of Birth | January 09, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Rodrygo is a Brazilian professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Right Winger. Rodrygo was born on 9-Jan-2001 in Osasco. Want to more about him? In this article, we covered Rodrygo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Rodrygo.
Table of Contents (Quick Links)
Rodrygo Biography
Do you wanna know Rodrygo's full Biodata? Rodrygo is a Footballer. He was born in Osasco on January 09, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rodrygo |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-Jan-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Osasco |
| Country | Brazil |
| Nationality | Brazilian |
| Height | 1.74 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Rodrygo Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rodrygo? What is the income source of Rodrygo? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rodrygo?As of 2024, the current net worth of Rodrygo is $250K-$500K.
Rodrygo Age, and Birthday Info 2024
Rodrygo's Birthday Countdown
Rodrygo's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rodrygo? In this section, we will talk about Rodrygo's age, and birthday-related info. Rodrygo's actual age is 22, and birthday is on 9-Jan-2001. When is Rodrygo's next birthday? The next birthday of Rodrygo is on 09 January, 2024.
| Birthday | 9-Jan-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 09 January, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Osasco |
| Country of Birth | Brazil |
Rodrygo's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rodrygo? The physical condition of Rodrygo is good. How tall is Rodrygo? Want to know Rodrygo's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.74 m., and weight is -.
- Rodrygo's Height: 1.74 m.
- Rodrygo's Weight: -
In the below table, you will find the height of Rodrygo in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.74 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rodrygo Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rodrygo is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rodrygo? In this section, we will talk about Rodrygo's personal life, life story. As you are curious to know about Rodrygo. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Rodrygo Transfer Market Value
Now we are going to talk about Rodrygo's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €60.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €60.00m |
Rodrygo Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Rodrygo:
- Rodrygo is the son of Eric (Retired).
- He plays on the Right foot as Attack - Right Winger.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Rodrygo was €60.00m
| Player of | Brazil Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Right Winger |
Rodrygo Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rodrygo? In this table, we added the education information of Rodrygo. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rodrygo. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rodrygo
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rodrygo.
- What is the Net Worth of Rodrygo?
The Net Worth of Rodrygo is $250K-$500K.
- What is the Height of Rodrygo?
The height of Rodrygo is 1.74.
- Where is the birthplace of Rodrygo?
The birthplace of Rodrygo is Osasco.
- What is the Date of Birth of Rodrygo?
The birthday of Rodrygo is on 9-Jan-2001.
- Is Rodrygo Married?
The marital status of Rodrygo is: Yet to be updated
- In which country does Rodrygo play football?
Rodrygo plays football in Brazil.
- Is Rodrygo left or right footed.
Rodrygo is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Rodrygo's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rodrygo. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rodrygo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rodrygo. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.