Mini Biography
| Name | Ruben Dias |
|---|---|
| Date of Birth | May 14, 1997 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Ruben Dias is a Portuguese professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Ruben Dias was born on 14-May-1997 in Amadora. You might be interested to know more about Ruben Dias. So, in this article, we discussed all information about Ruben Dias's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Ruben Dias Biography
Do you wanna know Ruben Dias's full Biodata? Ruben Dias is a Footballer. He was born in Amadora on May 14, 1997. He is 26 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ruben Dias |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Rúben Santos Gato Alves Dias |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-May-1997 |
| Age in 2024 | 26 |
| Birth Place | Amadora |
| Country | Portugal |
| Nationality | Portuguese |
| Height | 1.87 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Ruben Dias Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ruben Dias? What is the income source of Ruben Dias? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ruben Dias?As of 2024, the current net worth of Ruben Dias is $250K-$500K.
Ruben Dias Age, and Birthday Info 2024
Ruben Dias's Birthday Countdown
Ruben Dias's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ruben Dias? In this section, we will talk about Ruben Dias's age, and birthday-related info. Ruben Dias's actual age is 26, and birthday is on 14-May-1997. When is Ruben Dias's next birthday? The next birthday of Ruben Dias is on 14 May, 2024.
| Birthday | 14-May-1997 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 14 May, 2024 |
| Age in 2024 | 26 years |
| Place of Birth | Amadora |
| Country of Birth | Portugal |
Ruben Dias's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ruben Dias? The physical condition of Ruben Dias is good. How tall is Ruben Dias? Want to know Ruben Dias's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.87 m., and weight is -.
- Ruben Dias's Height: 1.87 m.
- Ruben Dias's Weight: -
In the below table, you will find the height of Ruben Dias in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.87 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ruben Dias Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ruben Dias is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ruben Dias? In this section, we will talk about Ruben Dias's personal life, life story. As you are curious to know about Ruben Dias. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ruben Dias Transfer Market Value
Now we are going to talk about Ruben Dias's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €75.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €75.00m |
Ruben Dias Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Ruben Dias:
- A further 3.6 million euros was added through bonuses when switching to Manchester City.
- Rúben Dias is the brother of Ivan Dias (Without Club).
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Ruben Dias was €75.00m
| Player of | Portugal Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Ruben Dias Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ruben Dias? In this table, we added the education information of Ruben Dias. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ruben Dias. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ruben Dias
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ruben Dias.
- What is the Net Worth of Ruben Dias?
The Net Worth of Ruben Dias is $250K-$500K.
- What is the Height of Ruben Dias?
The height of Ruben Dias is 1.87.
- Where is the birthplace of Ruben Dias?
The birthplace of Ruben Dias is Amadora.
- What is the Date of Birth of Ruben Dias?
The birthday of Ruben Dias is on 14-May-1997.
- Is Ruben Dias Married?
The marital status of Ruben Dias is: Yet to be updated
- In which country does Ruben Dias play football?
Ruben Dias plays football in Portugal.
- Is Ruben Dias left or right footed.
Ruben Dias is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Ruben Dias's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ruben Dias. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ruben Dias's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ruben Dias. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.