Mini Biography
| Name | Sam Fisher |
|---|---|
| Date of Birth | July 26, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Sam Fisher is a Scottish professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Sam Fisher was born on 26-Jul-2001 in Stirling. Want to more about him? In this article, we covered Sam Fisher's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Sam Fisher.
Table of Contents (Quick Links)
Sam Fisher Biography
Do you wanna know Sam Fisher's full Biodata? Sam Fisher is a Footballer. He was born in Stirling on July 26, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Sam Fisher |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 26-Jul-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Stirling |
| Country | Scotland |
| Nationality | Scottish |
| Height | 1.86 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Sam Fisher Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Sam Fisher? What is the income source of Sam Fisher? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Sam Fisher?As of 2024, the current net worth of Sam Fisher is $250K-$500K.
Sam Fisher Age, and Birthday Info 2024
Sam Fisher's Birthday Countdown
Sam Fisher's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Sam Fisher? In this section, we will talk about Sam Fisher's age, and birthday-related info. Sam Fisher's actual age is 22, and birthday is on 26-Jul-2001. When is Sam Fisher's next birthday? The next birthday of Sam Fisher is on 26 July, 2024.
| Birthday | 26-Jul-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 26 July, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Stirling |
| Country of Birth | Scotland |
Sam Fisher's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Sam Fisher? The physical condition of Sam Fisher is good. How tall is Sam Fisher? Want to know Sam Fisher's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.86 m., and weight is -.
- Sam Fisher's Height: 1.86 m.
- Sam Fisher's Weight: -
In the below table, you will find the height of Sam Fisher in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.86 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Sam Fisher Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Sam Fisher is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Sam Fisher? In this section, we will talk about Sam Fisher's personal life, life story. As you are curious to know about Sam Fisher. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Sam Fisher Transfer Market Value
Now we are going to talk about Sam Fisher's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €50Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €50Th. |
Sam Fisher Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Sam Fisher:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Sam Fisher was €50Th.
| Player of | Scotland Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Sam Fisher Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Sam Fisher? In this table, we added the education information of Sam Fisher. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Sam Fisher. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Sam Fisher
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Sam Fisher.
- What is the Net Worth of Sam Fisher?
The Net Worth of Sam Fisher is $250K-$500K.
- What is the Height of Sam Fisher?
The height of Sam Fisher is 1.86.
- Where is the birthplace of Sam Fisher?
The birthplace of Sam Fisher is Stirling.
- What is the Date of Birth of Sam Fisher?
The birthday of Sam Fisher is on 26-Jul-2001.
- Is Sam Fisher Married?
The marital status of Sam Fisher is: Yet to be updated
- In which country does Sam Fisher play football?
Sam Fisher plays football in Scotland.
- Is Sam Fisher left or right footed.
Sam Fisher is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Sam Fisher's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Sam Fisher. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Sam Fisher's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Sam Fisher. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.