Mini Biography
| Name | Steven Alker |
|---|---|
| Date of Birth | July 28, 1971 |
| Profession | Golfer |
| Net Worth | $1.5 Million |
Steven Alker is a Golfer who was born on July 28, 1971 in Canada. You might be interested to know more about Steven Alker. So, in this article, we discussed all information about Steven Alker's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Steven Alker.
Table of Contents (Quick Links)
Steven Alker Biography
Do you wanna know Steven Alker's full Biodata? Steven Alker is a Golfer. He was born in Hamilton on July 28, 1971. He is 52 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Steven Alker |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Jul-1971 |
| Age in 2024 | 52 |
| Birth Place | Hamilton |
| Country | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Height | 1.8 m |
| Weight | 65 KG |
| Profession | Golfer |
Steven Alker Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Steven Alker? What is the income source of Steven Alker? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Steven Alker?As of 2024, the current net worth of Steven Alker is $1.5 Million.
Steven Alker Age, and Birthday Info 2024
Steven Alker's Birthday Countdown
Steven Alker's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Steven Alker? In this section, we will talk about Steven Alker's age, and birthday-related info. Steven Alker's actual age is 52, and birthday is on 28-Jul-1971. When is Steven Alker's next birthday? The next birthday of Steven Alker is on 28 July, 2024.
| Birthday | 28-Jul-1971 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 28 July, 2024 |
| Age in 2024 | 52 years |
| Place of Birth | Hamilton |
| Country of Birth | Canada |
Steven Alker's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Steven Alker? The physical condition of Steven Alker is good. How tall is Steven Alker? Want to know Steven Alker's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is 65.
- Steven Alker's Height: 1.8 m.
- Steven Alker's Weight: 65 Kilograms
In the below table, you will find the height of Steven Alker in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: 143.33 lbs |
| In KG: 65 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Steven Alker Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Steven Alker is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Steven Alker? In this section, we will talk about Steven Alker's personal life, life story. As you are curious to know about Steven Alker. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Tanya Alker |
| Marriage Date | |
| Children |
Steven Alker Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Steven Alker? In this table, we added the education information of Steven Alker. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Steven Alker. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Steven Alker
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Steven Alker.
- What is the Net Worth of Steven Alker?
The Net Worth of Steven Alker is $1.5 Million.
- What is the Height of Steven Alker?
The height of Steven Alker is 1.8.
- Where is the birthplace of Steven Alker?
The birthplace of Steven Alker is Hamilton.
- What is the Date of Birth of Steven Alker?
The birthday of Steven Alker is on 28-Jul-1971.
- Is Steven Alker Married?
The marital status of Steven Alker is: Married
Conclusion
So that's all we have about Steven Alker's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Steven Alker. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Steven Alker's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Steven Alker. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.